Pro zlepšení vzhledu použijte prosím prohlížeč s podporou CSS.

Náboženství zlatého telete

J. Lee Grady, 15.3.2007

J. Lee GradyJsem si vědom, že budu pro řadu lidí staromódní, puritánský, úzkoprsý a odsuzující, nehledě na to, že budu naprosto nezajímavý, ale přesto chci prohlásit, že velmi důrazně nesouhlasím s Jay Bakkerem.


Někteří se ptáte sami sebe, kdo to je? Možná si jej vybavíte jako Jamie Charlese Bakkera, roztomilé dítě, které v 80. letech způsobilo při křesťanské talk show (The PTL Club) svých rodičů pár nepříjemností. Syn Jima a Tammy Faye Bakkerových, Jay, byl jednou z nejtragičtějších obětí skandálu kolem PTL, který poslal jeho otce do vězení. V Jayově životopisu z roku 2002, Syn kazatele, vypráví, jak bojoval s alkoholem a drogami poté, co jeho rodiče ztratili službu.


Jay se vrátil do světel reflektorů v roce 1994, kdy odstartoval Revoluci, kreativní činnost k zasažení nesvobodné mládeže. Se svou kozí bradkou, mnohonásobným tetováním a svědectvím o hýřivém životě, dobře zapadal do punk-rockového davu. Začal zakládat malé církve v městech po celé zemi.


Potud je vše pořádku. Můžu být nadšený z toho, že punk rockeři se obracejí k Ježíši – i kdyby mělo být nástrojem tetování a hlasitá hudba.


Ale někde po cestě se Jayovo poselství zamotalo. Roku 2005 byl pozván, aby mluvil na konferenci pořádané Exodus International, což je služba, která pomáhá lidem zbavit se homosexuálního způsobu života.Těsně před začátkem konference byl Jay vyškrtnut ze seznamu, protože nepodepsal formulář, kde stálo, že souhlasí s učením Exodu a konzervativními hodnotami.


Zanedlouho poté ukázal Jay světu, čemu skutečně věří. Časopisu Radar řekl: „Zní to tak církevnicky, ale cítil jsem, jako by Bůh promluvil k mému srdci a řekl, že (homosexualita) není hřích.“


Než po tomto pochybném „zjevení“ opět chytíš dech, vezmi v úvahu to, že: 1.) je dost populární mezi dvacetiletými církevními vedoucími; 2.) získal během posledních týdnů nezanedbatelnou pozornost médií díky šesti-dílnému dokumentu o jeho životě nazvaném Jeden pankáč v souladu s Bohem, který se začal vysílat v prosinci na Sundance Channel.


V televizním dokumentu a dalších rozhovorech jasně řekl, že zastává, jak to sám nazývá, „pro-homosexuální“ evangelium. Mother Jones magazínu řekl, že došel k závěru, že homosexualita je „při hlubším pohledu do Bible“ a při návštěvě pro-homosexuální církve přijatelný životní styl. Rovněž připustil, že jeden z nejvýznamnějších sponzorů jeho služby, přestal jeho práci podporovat, když začal zastávat tuto novou radikální teologii.


Nechci na Joea narážet. Jako dítě se stal nevinnou obětí otřesného náboženského pokrytectví. Teď je ale dospělý, přesně řečeno jednatřicetiletý, a když chce být ve hře s dospělými, musí hrát podle pravidel.
Takže troubím na poplach. Toto je oficiální varování před odpadlictvím.


Jestli jste si nevšimli, Jay není jediný na světě, který prohlašuje, že Bůh ohledně homosexuality změnil názor. Episkopální církev si v roce 2003 zvolila za biskupa homosexuála. Mnoho pro-homosexuálních církví raší ve střední Americe – včetně těch, které se prohlašují za letniční. Ve skutečnosti zakladatel největší denominace homosexuálů v zemi, Troy Perry, byl vychován v Church of God of Prophecy.


Troy Perry, Jay Bakker a episkopálové nabízejí Americe nové náboženství, které nemluví o pekle a nevyžaduje žádnou svatost. Je to kulhavé, bezpáteřní křesťanství, které ze strachu, aby „neodsuzovalo“, nemůže konfrontovat hřích. Je to bezmocné evangelium, které říká lidem, kteří bojují s homosexualitou, že i oni mohou vyhovět.
Vítá každého se zdvořilou mantrou „přijď takový, jaký jsi“ – ale nakonec není schopno zlomit moc závislosti ani sexuální dysfunkce. Používá příjemná slova jako „tolerance“, „přijetí“ a „milost“, termíny, které v dnešní kultuře, která připouští cokoliv, zní hip a sexy. Je to zářivé a svůdné zlaté tele ukované těmi, jejichž cílem je stvořit novou morálku.
Toto pro-homosexuální „evangelium“ je jedovatým bludem, na který musíme v roce 2007 z našich kazatelen směle reagovat. Modlím se, aby v církvi bylo dost páteřních jedinců, kteří se k této výzvě postaví čelem.

© Církev Nový Život, všechna práva vyhrazena. Všechny publikované materiály jsou chráněné autorským právem a jejich vnější užití je možné jen s písemným svolením autora.