Pro zlepšení vzhledu použijte prosím prohlížeč s podporou CSS.

První výsledky canisterapie v Domově důchodců v Chlumci

Canisterapie probíhá již od roku 2004. Canisterapie, tedy terapie založená na přímém kontaktu se psem, kterou Nový Život poskytuje obyvatelům v chlumeckého Domova důchodců od roku 2004, úspěšně pokračuje. V současné době se jí účastní celkem 14 klientů, kteří shodně mluví o velmi příznivém dopadu na jejich život.

 

Pro návštěvy fenky zlatého retrievera Bely zvolila její majitelka Jitka Hanzalová například ty klienty, kteří vlastnili domácí zvíře ve svém předchozím bydlišti, velmi přínosná je canisterapie pro lidi s depresemi a nezájmem o činnosti v domově. Pravidelné měsíční návštěvy vítají také ti, kteří by se sice rádi společných aktivit účastnili, ale ze zdravotních důvodů nemohou. Přítomnost psa působí i výborně na navázání mluvního kontaktu s klientem dlouhodobě pobývajícím na lůžku, který nemá tolik možností ke komunikaci.

 

Návštěva psa je pro staré, často osamocené lidi přínosná hned v několika směrech. Za prvé se na ní vždy velmi těší a mají tak stále před sebou něco příjemného. Vidí také, že o ně někdo projevuje ještě jiný zájem než jen ten, který zajišťuje naplnění jejich základních potřeb. To vše navozuje velmi dobrý pocit až stav, který se může příznivě promítnout do jejich celkového prožívání a tedy kvality života. Mají také motivaci k tomu, aby byli aktivní – například psovi připravují pamlsky na uvítanou a mají důvod scházet se s ostatními obyvateli domova a sdílet jim z canisterapie svoje zážitky a očekávání. Což se u seniorů v Chlumci skutečně projevuje – o návštěvě psa hovoří už dva týdny předem, jelikož se na ni velmi těší.

 

Fyzický kontakt – mazlení či hlazení jemné srsti navozuje velmi příjemné pocity, při nichž mohou být z organismu alespoň částečně vyplaveny některé látky způsobující depresi, nezájem či zahořklost, a navozen určitý pocit harmonie, klidu a radosti. Při manipulaci se psem si klienti nenápadně procvičují i jemnou motoriku nebo jemně protahují svaly.

 

Co se u některých klientů změnilo. Paní Růžena Hojdová měla dlouhodobě časté sklony k lítostivosti, odmítala účast na společných aktivitách. Po několikaměsíční terapii s fenou Belou její sebelitování poněkud ustoupilo, se psem si výborně rozumí.

 

Pánové Oldřich Zita, Josef Dvořák a Josef Souček jsou dlouhodobě upoutáni na lůžko, měli výrazný nedostatek podnětů pro komunikaci a slabou motivaci k vyvíjení jakékoli aktivity. Návštěva psa je nutí k tomu, aby se v rámci možností začali pohybovat, pokud si Belu chtějí pohladit, musejí se alespoň částečně zvednout a tak si procvičují svalstvo. Významné je i to, že se na rozdíl od předchozí doby mají skutečně na co těšit a získali tak určitý smysl života. Pan Souček, i když mluví velmi špatně (má vadu řeči po cévní mozkové příhodě), se při každé návštěvě snaží na Belu mluvit a dožaduje se toho, aby si ji směl pohladit. Při poslední návštěvě jí i sám dal piškot, což je po dlouhé době pasivního přežívání na lůžku významný pokrok.

 

Paní Marie Jandová má velmi špatný zrak, z tohoto důvodu se u ní také objevují sklony k depresím. Dělá jí velmi dobře, pokud se může dotýkat psí srsti a už se ani nebojí, když Bela vyskočí k ní na postel. Při návštěvě a krátce po ní má velmi dobrou náladu.

Canisterapie proto v Domově v Chlumci pokračuje i nadále.

© Církev Nový Život, všechna práva vyhrazena. Všechny publikované materiály jsou chráněné autorským právem a jejich vnější užití je možné jen s písemným svolením autora.